msn ifadeleri msn avatarları msn eklentileri avatar

Tam Versiyon: Meslek seçerken nelere dikkat etmeliyiz
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
1.Meslek seçmek niçin önemlidir?
Meslek, bireyin yaşam biçimini etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. Doğru ve bilinçli bir şekilde yapılan meslek seçimi bireyin, çalışma hayatında mutlu ve verimli olmasını sağlar.  

2.Meslek seçerken nelere dikkat etmeliyiz?
Öncelikle, kişisel özelliklerinize, ilgi ve yeteneklerinize uygun bir meslek seçmeye özen göstermelisiniz. Bu nedenle mesleğinizi seçmeden önce kendinizi iyi tanımanız ve mesleklerin özelliklerini iyi bilmeniz gerekir.

3.Meslek seçme sürecinde kimlerden yardım alabiliriz?
Meslek seçme sürecinde yardım alabileceğiniz kişilerin başında aileniz ve öğretmenleriniz gelir. Okulunuzdaki rehberlik ve psikolojik danışma servislerine başvurup rehber öğretmeninizden ve sınıf rehber öğretmeninizden yardım alabilirsiniz. Ayrıca kendinize en yakın rehberlik araştırma merkezine, Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğüne, EARGED Mesleğe Yöneltme Rehberlik ve Bilgilendirme Şubesine, Türkiye İş Kurumuna ve bünyesinde bulunan meslek danışma merkezlerine ve de meslek odalarına başvurarak yardım alabilirsiniz.


4.En iyi meslek hangisidir?
En iyi meslek, sizin özellik ve koşullarınıza en uygun olan, beklentilerinizi karşılayan, sizi en çok tatmin edecek ve tüm yeteneklerinizi kullanarak kendinizi geliştirebileceğ iniz meslektir.

5.Meslek seçme sürecinde ne gibi çalışmalar yapılmalıyım?
Meslek seçme sürecinde öncelikle kendinizi iyi tanımalısınız. Örneğin; kişisel özelliklerinizi bir kağıda yazarak başlayabilirsiniz. Kendinize hangi alana ilgi duyuyorum? hangi derslerde başarılıyım?,Nasıl bir iş istiyorum? hangi mesleği yapmak istiyorum?gibi sorular sorup cevap aramalısınız. Meslekleri ve mesleklerin gerektirdiği nitelikleri de araştırmalısınız. Bu konuda öğretmenlerinizden, çeşitli kuruluşlardan ve kaynaklardan faydalanabilirsiniz . Daha sonra, meslekten beklentilerinizi ve istediğiniz mesleğin özelliklerini de kağıda yazarak kendi özelliklerinizle karşılaştırma yapabilirsiniz.  

6.Doğru mesleği seçtiğimi nasıl anlayabilirim?
Kişilik özelliklerinize, ilgi ve yeteneklerinize en çok uyan meslek doğru meslektir. Kendinizi iyi tanıdığınız sürece doğru mesleği seçeceğinizden emin olabilirsiniz.

7.Seçtiğim mesleği sonradan değiştirebilir miyim?
Eğer öğrenim gördüğünüz meslek dalında mutlu ve verimli olmadığınızı düşünüyorsanız mesleğinizi değiştirebilirsiniz. Uzmanlardan yardım alarak size en uygun mesleği belirleyip o alanda eğitim alabilirsiniz.

8.Hangi mesleği seçeceğime karar veremiyorum. Ne yapmalıyım?

Hangi mesleği seçeceğinize karar veremiyorsanı z, öğretmenlerinize ve diğer uzmanlara başvurarak meslek seçme sürecinizi yeniden gözden geçirmelisiniz.

9.Seçtiğim mesleğin iş imkanları çok az. Bu durumda kararımı değiştirmeli miyim?
Seçtiğiniz mesleğin size uygun olduğuna karar verdiyseniz, o mesleği iyi yapabileceğinize inanıyorsanız, mutlaka varolan iş imkanlarından (az da olsa)  birine sahip olabilirsiniz. Çok iş imkanı içinde size uygun olmayan bir meslekte verimli ve mutlu olamayacağınızı unutmayın.  

10.Meslek edinmek için üniversiteye gitmem gerekli mi?
Bir mesleğe sahip olabilmeniz için mutlaka üniversiteye gitmeniz gerekmez. Ama o meslekle ilgili yeterli eğitimi almanız gerekir. Bunun için üniversitelerin dışında da eğitim kurumları vardır. Eğitim almak için, seçtiğiniz mesleğe uygun olan meslek lisesine, mesleki eğitim merkezlerine, meslek edindirme kurslarına ya da halk eğitim merkezlerine başvurabilirsiniz.

11.Meslek  seçme sürecinde çocuğumu özgür bırakmalı mıyım?
Meslek seçimi, bireyin yaşamını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Bu nedenle, çocuğunuzun mesleğine kendi karar vermesi gerekir. Ancak çocuğunuz meslek kararını vermeden önce meslek seçme sürecinde ona yardımcı olmalısınız. Ancak çocuğunuz adına meslek seçmeniz ya da ona bu süreçte baskı yapmanız çok yanlıştır. Doğru olan ise, çocuğunuzun kendini tanımasına, ilgi ve yeteneklerini keşfetmesine yardımcı olmak, mesleklerin özelliklerini iyi tanımaları için onlara kaynak temin etmek ve bu süreçte onlara yol göstererek rehberlik etmektir.