msn ifadeleri msn avatarları msn eklentileri avatar
En Güzel Sözler - En Anlamlı Sözler - Yazdırılabilir Sürüm

+- msn ifadeleri msn avatarları msn eklentileri avatar (http://www.canimablama.com)
+-- Forum: ORTAYA KARIŞIK (/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Forum: Sms sözleri (/forumdisplay.php?fid=21)
+--- Konu: En Güzel Sözler - En Anlamlı Sözler (/showthread.php?tid=12657)

En Güzel Sözler - En Anlamlı Sözler - canımablam - 10-27-2009 01:03 PM

**47 ilde yapılan araştırmaya göre, bazı emeklilerin evine hiç et girmiyormuş.
Bu haberi yandaş medyada “Emeklilerimizin çoğu vejetaryen” başlığıyla okuyabilirsiniz.
Haldun Ertem

**Görmek için uzun süre yalnızca gözlerimi kullandım,
ama artık aklımla görmek istiyorum.
Robindranath Tagore

**Yalnızca itaat edenler yollarını kendi başlarına arayanlardan daha sık yanılırlar.
Kropotkin

**Birçok insanın mutluluğu burnunun üstünde unutulmuş gözlük gibi etrafta arar.
Droz

**Geri kalmış bir ülke, kaybedecek hiç bir şeyi olmayan yarı aydınların istilası altındadır.
Kazım Taşkent

**Eğer aç ve kimsesiz bir köpeği alıp bakar ve rahata kavuşturursanı z sizi ısırmaz. İnsan ve köpek arasındaki temel fark budur.'
Mark Twain

**Sigaranın Faydaları Mizah

Sigara içeni köpek ısırmaz; çünkü yanında baston taşır. -Evine hırsız girmez; çünkü sabahlara kadar öksürür. -Üzerine sinek konmaz; çünkü buram buram nikotin kokar

**Mutluluğun en büyük engeli, daha fazlasını beklemek...
Fontenelle

**Becerileriniz, yetenekleriniz, özellikleriniz
ve tecrübeleriniz sadece doğru yerdeyseniz işinize yarar. Şu anda
neredesiniz?

**İyi bir kafaya sahip olmak yetmez, asıl mesele onu iyi kullanmaktır.
Rene Descartes

RE: En Güzel Sözler - En Anlamlı Sözler - canımablam - 10-28-2009 02:28 PM

Herkes tarafından doğru kabul edilen şeyler büyük olasılıkla yanlıştır.
Paul Valery

Başarının sırrını bilmiyorum ama başarızılığın yolu herkesi memnun etmeye çalışmaktan geçer.
Bill Cosby

Bir araya gelmek bir başlangıçtır, beraberliği sürdürmek bir ilerleme... Beraber çalışmaksa gerçek başarıdır.
Henry Ford

Akıllı adamlar söyleyecek sözleri olduğu için, aptallar illa konuşmak zorunda oldukları için konuşurlar.
Plato

Politika politikacılara bırakılmayacak kadar önemli bir konudur.
Charles De Gaulle

Oyun bittiğinde Şah ve piyon aynı kutuya girer.
İtalyan atasözü

İyi olduğunuz için herkesin size adil davranmasını beklemek, vejetaryan olduğunuz için boğanın saldırmayacağını düşünmeye benzer.
Dennis Wholey

Yaşlanarak değil yaşayarak tecrübe kazanılır, zaman insanları değil armutları olgunlaştırır.
Peyami Safa

Tecrübe çok acımasız bir öğretmen; önce sınavı yapıyor, dersi sonra öğretiyor.
Vernon Law

Teknoloji sayesinde insanlar, teknolojinin kendisi hariç her şeyi kontrol edebilecek güce sahip oldular.
John Tudor

Erkek çocuk ile babası arasındaki tek fark oyuncaklarının fiyatıdır.
Jurg Weber

İnsanın tüm evrende kesin olarak düzeltebileceğ i tek bir şey vardır: kendisi.
Aldous Huxley

Bu dünyaya istediğimiz gibi gelmedik, bu dünyadan istediğimiz gibi gidemeyiz.
Ömer Hayyam

Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez.
Montaigne

Okul hayatımın eğitimime karışmasına izin vermedim.
Mark Twain

RE: En Güzel Sözler - En Anlamlı Sözler - canımablam - 10-28-2009 02:57 PM

"Taç giyen baş, akıllı olmak zorundadır!.."
Bilinmiyor

Şu anda yapmakta olduğunuz her şeyin dışındakiler önemsizdir.
Tolstoy

'Adaletsizliği engelleyecek gücünüzün olmadığı zamanlar olabilir.
Fakat itiraz etmeyi beceremediğiniz bir zaman asla olmamalı.'
Elie Wiesel

Şu anda yapmakta olduğunuz her şeyin dışındakiler önemsizdir.
Tolstoy

Hiçbir problem,
o problemi yarattığımız andaki düşünce yapımızla çözülemez. -
Albert Einstein

Bir insan ne kadar çok şeye inanırsa o kadar az şey bilir,
Ne kadar az şey bilirse o kadar aptal olur,
Ne kadar aptal ise o kadar kolay yönetilir.
Most

Kişinin, kendi aklını beğenmemesi için aklından ötesini görebilmesi gerekir.
Persius

RE: En Güzel Sözler - En Anlamlı Sözler - canımablam - 11-11-2009 12:57 PM

Erkeğin yaratılışında aşk yoktu. Ona aşkı öğreten kadındır. (Geraldy)

Aşkın ilk soluğu mantığın son soluğudur (Antoine Bret)

Ask dünyanın en tatli mutluluğu ile en derin acısından yaratılmıştır (Bailey)

Sevgi ruhun güzelligidir. (Augustinus)

Yapılırken heyecan duyulmayan işler başarılamaz. Emerson

Önemli olan nereye gelmiş olduğunuzdan çok, nereden ve nasıl geldiğinizdir. Cenap Sahabettin

Zirvelerde kartallar da bulunur, yılanlar da. Ancak birisi oraya süzülerek, diğeri ise sürünerek gelmiştir.

Akıllı adam, aklını kullanır. Daha akıllı adam, başkalarının aklını da kullanır. Bernard Shaw

Yüzeyde hazine bulamazsınız.

Hayal gücü bilgiden daha önemlidir. Albert Einstein (1879-1955)

İktisatçı; dün öngördüğünün bugün gerçekleşmediğini yarın açıklayabilen kimsedir.

Hayatınızı cesurca kabullenin, başarıya dönüştüğünü göreceksiniz. Emerson

Çok konuşan az iş yapar. Schiller

Küçük avantajların peşinden koşarken büyük başarılardan olabilirsiniz. Konfucyus

Küçük işleri iyi yapmak, büyük işleri daha iyi yapabilmeye giden yoldur. Anonim

Çok küçük bir başarı çok büyük bir plandan daha iyidir. Leon Duguit

Harekete geçerken ilkel, plan yaparken stratejik olun. Rene Char

İmkansızlık yalnızca tembellerin sözlüğünde yer alan bir kelimedir. Napoleon

Kaplumbağaya dikkat et! Ancak kafasını çıkarıp risk aldığında ilerleyebilir. James B. Conant

Harikulade şeyler ancak içlerindeki bir şeyin koşulların üzerinde olduğuna inanma cesareti gösterenler tarafından yapılmıştır. Bruce Barton

RE: En Güzel Sözler - En Anlamlı Sözler - super1m - 12-09-2009 03:07 PM

Hayatta tek bildiğim şey, hiçbir şey bilmediğimdir. Platon

RE: En Güzel Sözler - En Anlamlı Sözler - canımablam - 02-25-2010 10:05 AM

Seni en son gördüğümde gece kıyıda yatmandı gökyüzünde gördüğün AY DEĞİL BENİM SEVDAMDI

Seni sevmek suç ise cezam idam olsun. Cezam idam ise sevdiğim celladım olsun. Sevdiğim celladım ise adı _ _ _ _ _ _ olsun. Adı _ _ _ _ _ _ ise canım ona feda olsun.

Karanlıklara karıştım sevgilim, gölgen olabilmek için..

Bir gün cehennemde karşılaşırız seninle;sen kalp hırsızı olduğun için,ben tanrıyı bırakıp sana taptığım için...

Çiçeklerin en güzeli gül,güllerin en güzeli sen..çiçeklerden gülü güllerden seni seviyorum.

Maviler giyer deniz olurum. Yeşiller giyer bahar olurum. Belli olmaz belki bir gün beyazlar giyer senin olurum.

Başını göğsüme yasladığında tek bir düşmanım vardır:geçip giden zaman.

Sen dünyaya sürgün bir meleksin ve ben seni o kadar çok seveceğimki bir daha cennetine dönemeyeceksin!

Hayatta üç şeyi sevdim; Seni, kalbimi, ümit etmeyi...Seni sevdim, sensin diye, Kalbimi sevdim, seni sevdi diye, Ümit etmeyi sevdim, belki seversin diye...

Mutluluk yağmurları altında şemsiyesiz kalman dileği ile.

Gözlerimi kapattığımda seni göremediğim gün seni sevmekten vazgeçmişim demektir.

Bana unut dediler unuttum; Ama seni değil, bana seni unut diyenleri.

Gülmek senin için bir tutku olsun,bir gün ağlarsan o da mutluluktan olsun.

Sen uçurumun kenarında bir çicek olsaydın hayatım pahasınada olsa seni sulardım..

Ayrılık küçük sevgileri öldürür ama büyük sevgileri güçlendirir. Tıpkı rüzgarın mumu söndürüp yangını güçlendirdiği gibi..

Eğer geceler seni düşündüğüm kadar uzun olsaydı asla sabah olmazdı..

Bırakıp gittin beni seni unuttum sanma zaman alıştırmayı öğretir belki ama unutmayı ASLA!

RE: En Güzel Sözler - En Anlamlı Sözler - angel - 07-07-2010 09:03 AM

Zengin bir kalp yoksa servet çirkin bir dilencidir
Ralph Waldo Emerson

Küçük bir günahı hakir görme, zira dağlar küçük taşlardan meydana gelir.

Aynanın berraklığını yüzüne karşı söylersen,
ayna hemen buğulanır, seni göstermez olur.
Mevlana

RE: En Güzel Sözler - En Anlamlı Sözler - canımablam - 07-04-2011 08:48 AM

Çocukken cömertlik nedir bilirdim; uygarlaştığımdan beri bu erdemi unuttum. Doğal bir hayat yaşıyordum önceleri, oysa şimdi yaşadığım yapay bir hayat. O zamanlar küçücük bir çakıl taşı bile benim için değerliydi; büyüyen her ağaç saygı duyulacak bir nesneydi. Şimdi beyaz adamla birlikte değeri dolarla ölçülen, boyalı bir manzaraya tapıyorum! Kızılderililer işte bu şekilde yeniden yaratılıyorlar, kayaların toz haline dönüştürülüp modern toplumun duvarlarına eklenecek yapay taş parçaları haline getirilmesi gibi..."
Ohiyesa, Sioux Tribe

Ne durumda olmamız gerektiği düşünülürse, bunun sadece yarısının farkındayızdır. Kendi zihinsel ve fiziksel kaynaklarımızın yalnızca çok küçük bir parçasını kullanıma sokuyoruz. Genel olarak konuşursak, insanoğlu kendi sınırlarının çok gerisinde yaşamaktadır. İnsan, alışkanlıkları yüzünden kullanmadığı birçok güce sahiptir.
William James
Nazım Hikmet'i saygıyla anıyoruz.
3 Haziran 1963.

Yoldaşlar, nasib olmazsa görmek o günü,
Ölürsem kurtuluştan önce yani, alıp götürün
...Anadolu'da bir köy mezarlığına gömün beni
Yoldaşlar, ölürsem o günden önce yani,
Öylece gibi de görünüyor,
Anadolu'da bir köy mezarlığına gömün beni
ve de uyarına gelirse,
tepemde bir de çınar olursa
taş maş da istemez hani.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür, ve bir orman gibi kardeşce
Bir hakikatin yerine geçen duyusal veya hayali bir nesne veya mevcut olmayan herhangi bir şeyi hayal edebilmek için kullandığımız doğrudan tecrübe edilebilen herhangi bir şeydir. Bu tanıma göre sembol, herhangi bir sebepten ötürü duyularımızla algılayamadığımız bir şeye bizi yönlendiren algılanabilir her şeydir. Yani sembol, doğal bir... ilişki aracılığıyla, mevcut olmayan veya algılanması imkânsız olan bir şeyi çağrıştıran somut bir işarettir.

Sembol, Grekçe ‘symballö’ fiilinden türemiştir. ‘Symbolon’ ismi işaret anlamını, kök anlamı kıyaslamak, kestirmek veya çıkarsamak olan ‘symballö’ den almıştır. Fakat sembol kelimesinin daha derin anlamı, fiilin daha orijinal anlamında, yani bir araya getirmek ve birleştirmek anlamlarında gizlidir. Sembol bu kök anlamıyla, bir araya getirme işini iki şekilde gerçekleştirir:

Semboller, dağınık olay ve gerçekliklere tutarlı bir bütünlük kazandırır ve onları anlaşılır kılar. Yine onlar sonsuz çeşitteki anlam ve ilişkileri bir araya getirir. Tek bir figür veya olay, bir dizi karmaşık örnek ve ilişkileri özetler.

Semboller, bir toplumu birleştiren ve kenetleyen en önemli faktördür. Onlar, toplumun anlam merkezi olup, toplumun inanç ve davranışlarına şekil verir. Sembollerin iki önemli toplumsal işlevi vardır: Birinci olarak onlar, bireyleri belli biçimde ortak hareket etmeye yönlendirir. İkincisi, semboller farklı halk yığınlarını iyi işleyen bir cemiyete dönüştürür. Kısaca semboller, bir toplum içindeki ortak yönleri arttırır ve pekiştirir; farklılık ve zıtlıkları azaltır. Böylece onlar, bir milletin birlik ve bütünlük içinde yaşamasına katkıda bulunur.
SEMBOL | Felsefe Sözlüğü

Bazı şeyler var ki ancak belli bir yaşta anlaşılabiliyor, daha önce değil: Evle ilişkiler, evin içinde ve dışında olanlar da böyle işte. Altmış-yetmiş yaşında anlıyorsun ki bir bahçe ve bir ev, rahatın için, rastlantı sonucu ya da şıklık olsun diye yaşadığın yerler değildir, ama onlar senin bahçen ve evindir. Kabuğu nasıl midyenin bir... parçasıysa onlar da senin bir parçandır.

Sen o kabuğu kendi salgılarınla oluşturdun, içindeki kıvrımlarda senin öykün var, bu kabuk-ev seni sarmalar, senin üzerindedir, çevrendedir, belki ölüm bile onları senin varlığından, onların içinde yaşadığın sevinçten, kederinden ayırmayacaktır.
Yüreğinin Götürdüğü Yere Git | Susanna Tamaro

"Sözcükler, tek başlarına insanı kırmaz oysa. Yaralayan bunun arkasına saklanan ikiyüzlülüktür."
Susanna Tamaro- Anima Mundi

Pek az kişi, iyi talihli bir dostun başarılarını kıskançlık duymadan kutlayabilir.
Aiskhylos

Düşüncenin insan beyniyle sınırlı olduğunu düşünmek yanıltır bizi. İnsan beyni düşüncenin bir aracıdır yalnızca.
Evrenin sıralı düzenlenişi, evrensel bir zekanın varlığının kanıtıdır. Atomlarda var olan bu zeka, hayatın her bölümünde, evrenin sonsuzluğuna doğru tekrar tekrar üretilir. Bu zekanın var olmadığı hiçbir yer... yoktur. her şey düşüncedir ve düşüncenin ürünüdür.

Kara sineği kendisini tımar ederken izlediniz mi hiç ? Büyüleyici bir şeydir. Küçük, ince bacaklarını kaldırır ve kanatlarının üzerine yerleştirir. Bacağındaki kıllar yumuşak bir fırça vazifesi görür.

İncecik kanatlarını tekrar tekrar okşar. Bir toz parçası bile bu zarif kanatların hareketini engelleyebilir. Kanatların fırçalanması sineğin hayatında çok önemli bir olay olmalı. Anne sinekler acaba çocuklarına kanatlarını böyle özene bezene parlatmayı öğretir mi ? Bu tımar işlemini ilk sineğe kim öğretti peki? Karışık aerodinamik sistemi ve yeşil kanatları ile o önemsiz karasineğe kadar herşeyi Düşünce planladı !

Tüm bunların altında yüce bir zeka olmalı; hayatın her zerresine nüfuz eden, herşeyi bilen bir Akıl...
% 100 DÜŞÜNCE GÜCÜ - J. Ensıgn ADDINGTON

Çünkü henüz icat edilmedi; anlamayana anlamayı öğretecek bir lisan.
Pablo Neruda

Gerçek iyimserlik, problemlerin farkındadır ama çözümleri de bilir

Zorlukları görür ama üstesinden gelineceklerine de inanır

Olumsuzlukları yakalar ama olumlulukları da vurgular
...
En kötüye açıktır ama en iyiyi de bekler

Şikayet etmek için nedeni vardır ama gülümsemeyi seçer...
William Arthur Ward

Dert nerede ise deva oraya gider.Yoksulluk nerede ise nimet oraya gider.Soru nerede ise cevap oraya verilir.Gemi nerede ise su oradadır.Suyu ara, susuzluğu elde et de sular alttan da yerden de fışkırmaya başlasın.
Mevlana Celaleddin Rumi
“Paran kadar konuşursun” dedi, Birinci Adam.

“Öyle ya” dedi, İkinci Adam, “Zenginsen bütün ülke dinler; fakirsen anandan başkası duymaz.”

Üçüncü Adam imdada yetişti.
...
“Paranın değil zekânın elverdiği kadar konuşursun” dedi, sonra ekledi: “Zekâ, zengini ve fakiri eşitler. Zira zenginin de, fakirin de söylediği, karşısındakinin anlayabildiği kadardır. Farkı yaratan zekâdır.”
Murat Zelan-Afili Filintalar

Hepimiz gizliden biraz deliyiz... Hepimiz aslında yalnızızdır ve anlaşılmak isteriz. Ama hiçbir zaman bir başkasını tümüyle anlayamayız ve hepimiz bizi çok seven kişilere bile bir parça uzak kalırız. Acımasız olanlar güçsüzlerdir; sevecenlik, yalnız güçlülerden beklenebilir. Korkuyu bilmeyenler gerçekte yürekli değildir. Çünkü yürekli...lik düşünebilene karşı koyma gücüdür. İnsanları çocuk gibi görürseniz onları daha iyi anlayabilirsiniz. Ne denli yaşlı olursa olsunlar, çünkü çoğumuz hiçbir zaman büyümeyiz; yalnızca boyumuz uzar. Mutluluğa ancak beynimizi ve yüreğimizi gücümüz yettiğince eleştirdiğimizde ulaşabiliriz...
Yaşamanın amacı önemli olmaktır. Saygın olmak, bir şeyi savunmak boşuna yaşamamktır.
Leo BUSCAGLIA

Hayat aslında çok mucizevi ve inanılmazdır... Her an çevrenizde milyonlarca mucize oluyor... Fakat siz kapalı gözler ve yargılar ile yaşıyorsunuz... Birisi, bir çiçeğin yanından geçerken size "Ne güzel değil mi?" der ise, bakar gibi yaparak ama aslında bakmadan "Evet çok güzel" diyorsunuz...

Herkes öyle bir şekilde yetiştirilmiştir ki, herkes gelecekte bir yerde birisi, bir şey olmak zorundaymış diye düşünmeye devam eder... Bir imaj verilir ve sen onun gibi olmak zorundasın... Bu sana bir gerginlik verir çünkü sen o değilsin, sen başka bir şeysin..
Osho - Aforizmalar'dan

"Aslında zemin mutluluktur, bize mutlu olduğumuzu unutturan ise zihnimizin zemine düşen gölgelere odaklanması bence... Tıpkı gökyüzünün değişmezliğine değil, bulutlara takılmamız gibi.
Ve mutluluk, haz ve acının ötesinde, bir denge, bir nötr hali olmalı... Kutupların cezbeden çekimine inat!..."
Eckhart Tolle - Şimdinin Gücü
Müziğin olduğu yerde, kötülük barınmaz...
CERVANTES

İnsanın özgürlüğü, kendisine yapılanlara karşı takındığı tavırda gizlidir.
Jean Paul Sartre

Sevinçliyim, geceleri bana uğramayan uykunun yolunu öğrendim artık. Uykusuzluğa karşı koymak budalalık...Yeryüzünde en suçsuz nesne uyku, oysa en suçlu varlık insan!"
Franz Kafka

İnanın bana dostlarım ; vicdan yarası yaralamayı öğretir insana !
Friedrich Nietzsche

Gözlerin gözlerime değince
Felaketim olurdu, ağlardım
Beni sevmiyordun, bilirdim
Bir sevdiğin vardı, duyardım
Çöp gibi bir oğlan, ipince
...Hayırsızın biriydi fikrimce
Ne vakit karşımda görsem
Öldüreceğimden korkardım
Ne vakit Maçka'dan geçsem
Limanda hep gemiler olurdu
Ağaçlar kuş gibi gülerdi
Sessizce bir cigara yakardın
Parmaklarımın ucunu yakardın
Kirpiklerini eğerdin, bakardın
Üşürdüm, içim ürperirdi
Akşamlar bir roman gibi biterdi
Jezabel kan içinde yatardı
Limandan bir gemi giderdi
Sen kalkıp ona giderdin
Benzin mum gibi giderdin
Sabaha kadar kalırdın
Hayırsızın biriydi fikrimce
Güldü mü cenazeye benzerdi
Hele seni kollarına aldı mı
Felaketim olurdu, ağlardım.
ÜÇÜNCÜ ŞAHSIN ŞİİRİ - ATTİLA İLHAN

Önce kendi kanatlarına güven!
Büyük başarı kalpten gelir, beyinde büyür, ellerden hayata akar. Dışımızdaki limitler, içimizdekiler kadar büyür ya da küçülürler. Kafesten çıkınca değil, kafesi içimizden çıkarınca özgürleşiriz.
Kendi yolundan, kendi kanatlarıyla, kendi hayaline gidenlere,Kendi gücüyle başarmayı anlatan yeni bir 'başarı mü...fredatı':Başarı: 'Baş' olmak için 'arı' gibi çalışmak gerekir!
Başarı sonuç alır susar, başarısızlık açıklama ister.
Başarı (b)ilgi ister. 'Bilgi'nin de beşte dördü 'ilgi'dir!
Sadece iyide değil, kötü yolda da rekabet vardır!
Her başarının bir son kullanma tarihi bulunur!
İnsanlar üçe ayrılır: Gerçekten başarılılar, başarılıyım diye geçinenler ve başarılı insanlar üzerinden geçinenler!
Limit Sizsiniz | Mümin Sekman

Bence insan ne olduğunu bilmekte dikkatli olmalı; iyi tarafını da, kötü tarafını da aynı titizlikle ortaya çıkarmalıdır Eğer ben kendimi iyi ve olgun görseydim, bunu bağıra bağıra söylerdim Kendimi olduğumdan az göstermek, alçakgönüllülük değil, budalalıktır; kendine değerinden az paha biçmek korkaklıktır, pısırıklıktır .

Aristote...les'e göre, hiçbir iyilik sahtelikle bir arada gitmez; doğru hiçbir zaman yanlışa yer vermez Kendini olduğundan fazla göstermek de, çoğu kez gururdan değil budalalıktandır Bence bu kendini beğenme illetinin esası, kendinden pek fazla hoşlanmak, kendi kendine hayasızca aşık olmaktır Bunun en iyi çaresi, kendinden
sözetmeyi yasaklayan ve böylece bizi kendimiz üzerinde düşünmekten büsbütün alıkoyanların dediklerinin tam tersini yapmaktır.

Gurur insanın düşüncesidir; söze dökülen onun pek küçük bir parçasıdır. Bu adamlar öyle sanıyorlar ki insanın kendi üzerinde durması, kendinden hoşlanması, hep kendisiyle uğraşması kendine fazla düşkün olması demektir Oysaki aşırı benciller kendilerini pek üstünkörü bilenler, kendilerinden önce işlerine bakanlardır. Onlara göre kendi
kendisiyle başbaşa kalmak, sırtüstü yatıp vakit öldürmektir; ruhunu zenginleştirmeye, kendini adam etmeye çalışmak boş hayaller kurmaktır .

Sanki kendimiz bizden ayrı, bize yabancı birisiymiş gibi
Kendinden aşağıya bakıp da kendi kafasına hayran olan adam, kendinden yukarıya, geçmiş yüzyıllara gözlerini kaldırsın; o zaman yüzlerce devin ayakları altında kalacak ve burnu kırılacaktır..
Montaigne / Denemeler

Bir gün kaldığın yerden başlayacaksın
Biri seni bulacak.
"Önce korkacaksın eski acılara yakalanmaktan
Biraz ürkeceksin
Ne kadar dirensen de nafile.
İnsansın sonuçta seveceksin"
Eski acılara bakıp da küsme sevdalara
Gavura kızıp da oruç bozulmaz.
"Sök at kafandan acabaları
Bir kemik aynı yerden iki defa kırılmaz."
Can Yücel

Cahille Oturup Bal Yiyeceğine, Alimle Oturup Kuru Ekmek Ye!
[Hz Mevlana]

Öğrendik ki, İki şey asla terketmezmiş insanı Biri yanındaki Ana, diğer kalbindeki Yara.
Kurşun-i Sözler

Müziğin olduğu yerde, kötülük barınmaz...
(CERVANTES)

İnsanın özgürlüğü, kendisine yapılanlara karşı takındığı tavırda gizlidir.
Jean Paul Sartre

RE: En Güzel Sözler - En Anlamlı Sözler - canımablam - 07-04-2011 08:53 AM

İnsanın büyüdükçe mi artıyor dertleri?Yoksa insan büyüdükce mi anlıyor gerçekleri.?

Özdemir Asaf

Yaşamak direnmektir.Sevmek güvenmektir.Şunu unutma,İnsan çoğu zaman dünyanın hakimi,bazen de küçük bir kalbin esiridir.

Mevlana

Bir sürü dostunun içinde elbet düşmanların olacak ama unutma ki,onca düşmanın içinde belki seni dostun vuracak.

Maksim Gorki

Unutma,bir kalbi kırdıktan sonra özür dilemek fayda sağlamaz.Bil ki,telafisi olmayan şeylerin izahı gereksizdir.

Victor Hugo

Giden dönmeyecekse; kalanların değerini bileceksin. Ölenle ölünmüyorsa eğer; kalanlarla yaşamaya devam edecesin.
Dostoyevski

Sevmek; güzel birinde aşkı aramak değil, bir başkasında kendini bulmaktır...
Dostoyevski

Yaşlanarak değil yaşayarak tecrübe kazanılır.Zaman insanları değil armutları olgunlaştırır.

Peyami Safa

Uzaklık deyip de dert ettiğin nedir ki sevgili,Biz yaradan'ı görmeden sevmedik mi?

Mevlana

Eden kendisine eder,Yapan bulur ve çeker.Unutma kazanmak koca bir ömür ister.Kaybetmeye ise anlık gaflet yeter.

Mevlana

Kim bilir,masalınızın kahramanı,başka bir hikayenin figüranı olmaya gitmiştir belki de.Değer mi gitmesine,gitmezdi değmese.

Nazım Hikmet Ran

Bir kalbin içinde ne taşındığını asla bilemezsin.Kırmadan önce iyi düşün.Belki de içindeki sensin.

William Butler

İnsanlar çok değişti; dikkat etmek lazım. Biriyle el sıkıştıktan sonra, beşide yerinde mi diye parmaklarını saymak zorundasın.
Tolstoy

Nasıl ki "delik" bir ayakkabıyı tamir ettirdiğinizde, yalnızca "bir miktar" ömrünü uzatmış olursanız; "delik" bir aşkı onarmaya kalkıştığınızda da, "asla eskisi gibi olmayacaktır"
Can Yücel

İnsanlar, dünyada çabuk yükselen şeylere değer verirler ama hiçbir şey toz ve tüy kadar çabuk yükselmez.
Horace Mann

Bir mutluluk kapısı kapandığında diğeri açılır. Ancak biz kapanan kapıya o kadar uzun bakarız ki, bizim için açılmış bulunan yeni kapıyı görmeyiz.
Helen Keller

İnsan mı paraya bağlı, para mı insana bağlı? Bu, insana bağlı.
Özdemir Asaf

Duydum ki kapıma gelmiş, tokmak olmadığı için kapıya vurmadan geri dönmüşsün.
Bilmez misin, kalp kapısının tokmağa ihtiyacı yoktur; o ancak içeriden açılır...
Mevlana

Kapına geldim ve ben olmaktan vazgeçtim. Sen 'kim o' de yeter ki: Çünkü, kim olmamı istiyorsan o olmaya geldim...
Victor Hugo

Yalan zekâ işidir. Dürüstlük ise cesaret. Eğer zekân yetmiyorsa yalan söylemeye, cesaretini kullanıp dürüst olmayı dene.
Victor Hugo

Kendini boşuna harcamış olur insan, dilediğine ulaşıp da sevinç duymazsa.
Yıktığın hayat kendininki olsun daha iyi, yıkmakla kazandığın yapmacık bir mutluluksa.
William Shakespeare

Para ve insan arasındaki karşılıklı ilişki şöyledir: İnsan paranın sahtesini yapar, para da insanın.
Benjamin Franklin

Sadece aptalların ciddiye alındığı bir dünyada yaşıyoruz. O halde beni anlamıyorlar diye üzülmek niye?
Oscar Wilde

RE: En Güzel Sözler - En Anlamlı Sözler - canımablam - 12-05-2011 03:14 PM

Benjamin Franklin
Dişlerinin arasında olmasına rağmen bazen kendi diline bile hâkim olamıyorsan, başkalarının söylediklerini önemsememelisin.

Fatih Sultan Mehmet
İmkânın sınırını görmek için imkansızı denemek lazım.(Gemilerin karadan yürütüleceğini söylerken)

Mevlâna
Gözyaşının bile görevi varmış; ardından gelecek gülümseme için temizlik yaparmış.

Bukowski
Gittiğinde ağlarsın, şarkılarda, filmlerde, ona-buna, her şeye ağlarsın. Aklın başına gelince de boşa harcadığın zamana ağlarsın.

Ali Şeriati
Okuyun, diyor okuyun. Çünkü mürekkebin akmadığı yerde kan akıyor.

Nasrettin Hoca
Nasrettin Hoca'ya sormuşlar:
“Kimsin?”
“Hiç” demiş Hoca, “Hiç kimseyim.”
Dudak büküp önemsemediklerini görünce, sormuş Hoca:
...“Sen kimsin?”
“Mutasarrıf” demiş adam kabara kabara.
“Sonra ne olacaksın?” diye sormuş Nasrettin Hoca.
“Herhalde vali olurum” diye cevaplamış adam.
“Daha sonra?” diye üstelemiş Hoca.
“Vezir” demiş adam.
“Daha daha sonra ne olacaksın?”
“Bir ihtimal sadrazam olabilirim.”
“Peki, ondan sonra?”
Artık makam kalmadığı için adam boynunu büküp son makamını söylemiş:
“Hiç.”
“Daha niye kabarıyorsun be adam. Ben şimdiden senin yıllar sonra gelebileceğin makamdayım: "Hiçlik makamında!”

Kanuni Sultan Süleyman
Ben ölünce bir elimi tabutumun dışına atın. İnsanlar görsünler ki, padişah olan Kanuni bile bu dünyadan eli boş gitmiştir.

Şems-i Tebrizi
Başına ne gelirse gelsin, karamsarlığa kapılma. Bütün kapılar kapansa bile, sonunda O sana kimsenin bilmediği gizli bir patika açar. Sen şu anda göremesen de, dar geçitler ardında nice cennet bahçeleri var. Şükret! İstediğini elde edince şükretmek kolaydır. Sufi, dileği gerçekleşmediğinde de şükredebilendir.

Montaigne
Aslında insanlar seni hayal kırıklığına uğratmıyor. Sadece sen, yanlış insanlar üzerinde hayal kuruyorsun.

N. Parra
Toprak bir gün yağmurun kıymetini anlayacak; fakat o gün yağmur yağmayacak.

Dostoyevski
Sevmek; güzel birinde aşkı aramak değil. O kişide, bilmediğin bir zamanın beklenmedik bir anında, 'kendini bulmaktır'.

Tolstoy
İnsanlar çok değişti; dikkat etmek lazım. Biriyle el sıkıştıktan sonra, beşide yerinde mi diye parmaklarını saymak zorundasın.

Mark Twain
Her zaman doğruyu söyle; ne dediğini hatırlamak zorunda kalmazsın.

W.SHAKESPEARE
Biz güle başka bir şey deseydik de o gene güzel kokacaktı!

Abraham LINCOLN
Bana okuduğum kitapların en güzelinin hangisi olduğunu sorarsanız, Söyleyeyim: ANNEM'dir.

Marquez
Gitme zamanı gelmişse 'dur' demenin; zaman geçmişse 'dön' demenin ve aşk bitmişse 'yeniden' demenin; hiçbir anlamı yoktur.

Halil Cibran
Bir gün, güzellik ve çirkinlik bir deniz kıyısında karşılaştılar ve dediler, 'haydi denize girelim.' Giysilerini çıkartıp suda yüzdüler. Bir süre sonra, çirkinlik kıyıya dönüp, güzelliğin giysilerine büründü ve yoluna gitti. Güzellik de denizden çıktı, kendi giysilerini bulamadı; ama çıplak olmak utandırıyordu onu, çaresiz çirkinliğin... giysilerine büründü ve yoluna devam etti güzellik. O gün bugündür, erkekler ve kadınlar onları birbirine karıştırır. Ancak içlerinden güzelliğin yüzünü önceden görmüş kimileri vardır ki, giysilerine bakmaksızın tanırlar onu. Ve yine çirkinliğin yüzünü bilen kimileri vardır ki, gözlerinden tanırlar çirkinliği.

Murathan Mungan
Bir gün gelir, dünyanın bir yerinde yıllarca senin haberin olmadan yaşamış birine, bütün hayatını anlatmak istersin.

Özdemir Asaf
Yanına kadar koştuktan sonra, bir adım daha atamayacaksan eğer; oraya kadar sakın koşma. Sana değil, bekleyene yazık olur.

Oscar Wilde
Ne kadar çok kişi benimle aynı fikirdeyse, o kadar çok yanıldığımı düşünürüm.

Eflatun
Bir insanın akıllı olmasına birşey dediğimiz yok. Yeter ki; aklını başkalarına kabul ettirmeye çalışmasın.

Victor Hugo
Kadını güzel yapan Allah, sevimli yapan şeytandır.

Alphonse Karr
Herkesin üç kişiliği vardır; Ortaya çıkardığı , sahip olduğu , sahip olduğunu sandığı.

Bertolt Brecht
Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır. Bugün yarına dünle beslenerek yol alır.

Whoopi Goldberg
Cehaletle deha arasındaki gerçek fark nedir biliyor musunuz? Dehanın sınırları var cehaletinse hiçbir sınırı yoktur.

Herman Melville
Her şeyi denerim; ama yapabildiklerimi yaparım.

Pestalozzi
Yaşamımda edindiğim en büyük bilgi şudur; Kendi kendine yardım etmeyi bilmeyene , hiç kimse yardım etmez.

S. M. Power
Rüyaları gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktır.

Tagore
Boş zaman yoktur boşa geçen zaman vardır.

Wendell Phillips
Doğruluk sonsuzluğun güneşidir. Nasıl olsa doğar.

RE: En Güzel Sözler - En Anlamlı Sözler - canımablam - 03-18-2012 10:09 AM

İki kişinin biraraya geldiği her yerde altı kişi vardır.
İkisi, kişilerinin kendilerini sandıkları kişi,
İkisi karşısındakinin onu sandığı kişi,
İkisi de gerçekte oldukları kişidir..
William James

Öğrendiklerimin çoğunu dinlediklerimden
Bildiklerimin çoğunu düşündüklerimden
Unuttuklarımın çoğunu yaşadıklarımdan
Yazdıklarımın çoğunu unuttuklarımdan çıkardım
En uzun hep kendime konuştum
Başkalarına hep kısa yazmak istedim
Ne kendim dinledim ne başkaları...

Özdemir Asaf

OSHO -SENİN İÇİNDE ÜÇ TANE SEN VAR..

Senin içinde üç tane sen var: Birinci sen kişiliktir. Kişilik (personality) sözcüğü Yunanca ‘persona’ kökünden gelir. Antik Yunan tiyatrosunda maske kullanırlardı ve ses maskeden gelirdi. ‘Sona’ ses, insan sesi anlamına gelir ve ‘per’ maskenin içinden demektir. Gerçek yüzü, gerçek aktörü tanımıyorsun. Bir maske var ve maskenin içinden... ses geliyor. Maskeden geliyor gibi gözükür ve sen gerçek yüzü tanımıyorsun. Kişilik (personality) güzel bir sözcüktür, o Yunan tiyatrosundan gelir.

Ve olan şey budur. Yunan tiyatrosunda sadece bir tane maskeleri vardı. Senin ise tıpkı bir soğanın katmanları gibi maskelerinin üzerinde pek çok maskelerin vardır. Bir maskeni kenara koysan başka bir tanesi vardır, onu da kaldırsan diğeri vardır. Ve sen kazımaya ve kazımaya devam edebilirsin. Ve kaç tane yüz taşıdığını bilmek seni şaşırtacaktır. Kaç tane! Hayatlardır onları topluyorsun. Ve onların hepsi kullanışlıdır çünkü pek çok kez değiştirmen gerekir.

Hizmetçinle konuşuyorsun, patronunla konuşurken sahip olduğun yüzü taşıyamazsın. Ve her ikisi de aynı odada olabilir: Hizmetçiye baktığında bir maskeyi kullanmak zorundasın. Ve patronuna baktığında ise başka bir maskeyi kullanmak zorundasın. Sen sürekli değişirsin. Bu neredeyse otomatik hale gelmiştir: Senin değiştirmene gerek yok kendiliğinden değişir. Patrona bakarsın ve gülümsersin. Ve hizmetçiye bakarsın ve gülümseme kaybolur ve sen sertsin; patronunun sana olduğu kadar sertsin. O kendi patronuna baktığında gülümser.

Tek bir anda yüzünü pek çok kez değiştiriyor olabilirsin. Kişi kaç tane yüzü olduğunu bilmek için çok çok uyanık olmalıdır. Sayısız. Sayılamazlar

Ben tek başıma zaten neyi değiştirebilirim ki, diyerek hiçbir şey yapmamak kadar büyük bir yanlış yoktur. (Lütfen oyunuzu kullanın)
Edmund Burke