Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Twitter’da verimli pazarlama
canımablam Çevrimdışı
Administrator
*******Yorumları: 5,810
Konuları: 5,314
Kayıt Tarihi: Sep 2006
Rep Puanı: 5
#1
İnternetteki en yeni sosyal medya sitelerinden biri olan Twitter blogculara ve diğer internet kullanıcılarına iletişim i
İnternetteki en yeni sosyal medya sitelerinden biri olan Twitter blogculara ve diğer internet kullanıcılarına iletişim için tamamen yeni bir yol sunuyor. Twitter mikro bloglama denen kavramı literatüre soktu, küçük ve hızlı hazırlanan içerikle iletişimin yolunu açtı. Normal blog formatlarından nasıl kazanç sağlayacağını bilenler Twitter’un avantajlarını da keşfedebilir, blogculuktan kazandıklarını daha hızlı ve daha küçük boyutlu format ile kazanabilirler. İşte Twitter’da verimli bir pazarlama için dikkate almaya değer 10 ipucu:

1 – İlk olarak, sürekli yazı yazmak ile spam mesaj göndermek arasındaki farkı bilmeniz gerekiyor. Twitter’da spam olayına girmek istemezsiniz diye düşünüyoruz. Bunun yerine, abonelerinizin okumak için can atacağı anlamlı, ilgili ve okunabilir yazılar yazmayı istersiniz. Twitter’ı pazarlama mecrası olarak kullanan birçok kullanıcı spam mesajlar gönderme hatasına düşüyor ve pazarlama maceralarını erkenden sonlandırmak zorunda kalıyorlar. Twitter sosyal bir ağ, spam mesajların atılacağı bir yer değil. Eğer okuyucularınızı spam mesajlarıyla bezdirirseniz, hiç kimse bir daha sizin sayfanıza uğramayacaktır. Uzun lafın kısası, sürekli spam tarzı mesajlar göndererek hiçbir yere varamazsınız. Bu nedenle vaktinizi boşa harcamayın.

2 – Twitter’da yazmaya başlarken neyi tanıtmak istediğinize iyi karar verin. Eğer amacınız Twitter üzerinden web sitenize ya da işinize maksimum ziyaretçiyi ya da müşteriyi çekmek istiyorsanız, bu nokta çok önemli. Eğer ürününüzü iyi biliyor ve pazara sürmenin neler getireceğini anlıyorsanız, o halde siz diğerlerindne bir adım öndesiniz ve burası sizin için gerçekten uygun bir ortamdır.

3 – Sayfanıza ne tür bilgiler koyacağınızı bilmeniz oldukça önemli. Hem kendi tweet’lerinizi yazarken, hem de diğerlerinin mesajlarına cevap verirken. Eğer diğer işlerle nasıl iletişim kuracağınıza dair rutin bir planınız varsa, Twitter’da ve bu servis üzerinden iletişim kurduğunuz kişilerle ilişkilerde başarılı olacaksınız demektir.

4 – Twitter’daki pazarlama stratejinizi ateşleyecek etkenlerden biri de Twitter’da nasıl verimli bir iletişim kurulacağını öğrenmektir. Twitter’ı sohbet için bir ortam olarak kullanabilirsiniz, ancak eğer sizin Twitter girişlerinizi okuyan kişilerle verimli bir iletişim kurmayı becerebiliyorsanız.

5 – Twitter’daki pazarlama girişiminizden alabileceğinizin en fazlasını almak istiyorsanız, toplulukta nasıl bir rol alacağınızı öğrenmeniz ve süreç sırasında düzgün bir iletişim kurmak hayati önem taşıyor. Twitter büyük oranda topluluk tabanlı bir sosyal ağ sitesi. Bu nedenle, kendi iş amaçlarınız için sitede yazarken diğer müşterilerle, kullanıcılarla ya da kuruluşlarla iletişim kurmaz, sohbet etmezseniz hiçbir yere varamazsınız.

6 – Twitter hesabınızı olabildiğince doldurun. Profil sayfasına bir resim yükleyin ve işinizle ilgili bazı bilgiler ekleyin. Böylelikle sizin Twitter sayfanızı ziyaret edenler kimin yazılarını okuduklarını daha iyi bileceklerdir. Twitter gibi sosyal ağ sitelerinin mantığı da bu zaten. İçeriğin kişisel olması… Okuyucularınız sizin hakkınızda daha fazlasını bildikçe, bunun karşılığında sizin de alacaklarınız giderek artacaktır.

7 – Twitter girişiminizden maksimumu almak istiyorsanız bir plan dahilinde ilerleyin. Biraz araştırma yapın, Twitter’da yazmaya başlamadan önce bu sitenin ne olduğu hakkında iyice fikir sahibi olun. Yazı yazmak için temel bir taslak oluşturun, sağlam bir planı elde edince de artık işe koyulabilirsiniz. Eğer iyi bir plan yaparsanız, Twitter üzerinden işinizi, ürününüzü ya da servisinizi daha fazla kazanç getirecek şekilde pazarlayabilirsiniz.

8 – Ürününüzün promosyonunu yaparken aşırıya kaçmayın. Ürününüz ya da servisinizle ilgili Twitter girişleri yaparken, bunu Twitter’daki yegâne bulunma sebebiniz haline getirmeyin. Şirketinizle, ürünlerinizle, endüstriyle ve diğer herşeyle ilgili her çeşit bilgiyi Twitter aracılığıyla paylaşın. Okuyucularınızı tek bir konu ile ilgili yazılarla sıkmayın. Eğer bir ürün satıyorsanız ve bunun için Twitter’ı kullanıyorsanız, okuyucularınız biraz pazarlama ve ürün reklamı görmeyi bekliyor demektir. Yine de, eğer okuyucularınızın takibinin devamını istiyorsanız, onları bunaltmamak için özen gösterin.

9 – Sohbeti kolaylaştırın. Twitter’ın sadece bilgi paylaşımından ibaret olduğunu kimse iddia etmiyor. Soru sorarak sohbet ortamı yaratabilirsiniz. Anketler düzenleyin, insanları düşünmeye itecek sorular sorun ve okuyucularınızı cevap vermeye itecek eşsiz yöntemler bularak kendinizi Twitter’da daha iyi pazarlayın. Sohbet, şirketinizi Twitter üzerinden pazarlarken dikkate almanız gereken önemli bir etken, bu nedenle ziyaretçilerinize sorular sorarak onların cevap vermelerini teşvik edin.

10 – İlgili Twitter beslemelerini takip edin. Yeni bir Twitter beslemelerini takip ettiğiniz zaman, bu beslemenin sahibine bilgilendirme mesajı gönderilir. Bu yolla takip ettiğiniz yazarlar sizin varlığınızdan haberdar olur. Bu da sizin pazarlama kampanyanıza daha fazla trafik çekmenizi sağlayacaktır.

Yukarıda saydığımız on temel stratejiyi izleyerek Twitter üzerinden yürüttüğünüz pazarlama çalışmanızı daha verimli hale getirebilirsiniz. Zaman ilerledikçe Twitter’ın işinizde ne kadar büyük farklılıklara yol açtığını göreceksiniz. Twitter üzerinde pazarlama yapmak zor değil, ancak başarılı olmak için uymanız gereken bazı temel kurallar var. İster bir ürün ya da bir servis satın, ya da internet üzerindeki varlığınızın daha fazla kişi tarafından fark edilmesine çabalayın, Twitter sizin ya da şirketinizin üzerine beklediğiniz ilgiyi çekmeniz için artılarla dolu bir yoldur.
twitternedir
08-09-2009, Saat:11:14 AM


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Cricket World Cup Live