Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oxford Sözlüğü yılın kelimesini Facebook'tan seçti.
canımablam Çevrimdışı
Administrator
*******Yorumları: 5,810
Konuları: 5,314
Kayıt Tarihi: Sep 2006
Rep Puanı: 5
#1
Tamamen Facebook icadı olan sözcük yılın sözcüğü olarak seçildi: Nedir bu sözcük, ne anlama geliyor? Bilişim ve sosya
Tamamen Facebook icadı olan sözcük yılın sözcüğü olarak seçildi: Nedir bu sözcük, ne anlama geliyor?

Bilişim ve sosyal ağlar dile ve kültüre damgasını vuruyor. Bu yıl New Oxford American Dictionary (Yeni Oxford Amerikan Sözlüğü) seçimini yaptı ve 2009'un sözcüğü olarak "unfriend"i seçti.

Unfriend nedir

Unfriend, Facebook'ta arkadaşlıktan çıkartma seçeneği oluyor. Arkadaş ekle ya da çıkar seçenekleri Türkçe sürümde kullanılıyor. Bu İngilizce sözcük yeni icat edildiği için tek kelime bir karşılığı bulunmuyor. İşin esprisini yansıtacak bir şekilde Türkçeleştirilse arkadaş olarak eklemek için "Arkadaşla", çıkartmak için ise "Na-arkadaşla" gibi komik bir fiilleştirilmiş isim kullanımı ortaya çıkıyor.

Sözlüğün İngilizce açıklaması şu şekilde "Unfriend: verb; to remove someone as a 'friend' on a social networking site such as Facebook."

Netbook ve diğer finalist sözcükler

Oxford'un Amerikan İngilizcesi sözlüğü programından Christine Lindberg, bu sözcüğün hem yaygın kullanıma, hem de potansiyel olarak uzun bir ömre sahip olduğunu belirtti. Friend hem arkadaş, hem de befriend sözcüğünün yerine arkadaş edinme olarak kullanılabildiğ i için, unfriend de geçerli bir kullanım oluyor.

Bilişim dünyasının dili nasıl etkilediğinin diğer örnekleri ve finalist kelimeler ve açıklamaları şöyle:

Hashtag nedir: Derleme etiketi; Bir kelime veya sözcüğe # işareti ekleyerek aynı etiketi paylaşan Twitter mesajları arasında arama yapmayı sağlıyor.

Netbook nedir: Kısıtlı hafızaya sahip çok küçük ve taşınabilir bir dizüstü bilgisayar.Paywall nedir: Ödeme duvarı; Sitenin sadece abonelik ücreti ödeyene kullanıcıların girebildiği bir bölümünü oluşturmaya ve kalan kullanıcıların girişini engellemeye verilen isim.

Freemium nedir: Bedavalüks; Basit hizmetlerin ücretsiz sunulduğu bir iş modeli. Amaç ek ve gelişmiş özellikleri ücretli sunmak ve ücretsiz hizmetlerle kullanıcı çekerek ücretli hizmetlere yönlendirmek.

Funemployed nedir: Neşelişsiz;Yeni işsiz kalan birisinin, bu durumu değerlendirerek hobilerine ve diğer ilgi alanlarına vakit ayırarak, işsizliğin keyfini çıkardığı hal.

Tramp Stamp nedir: Sürtük damgası; Kadınların kalça bölgesinde kalçaların hemen üzerine yaptırdığı dövmeye verilen isim.

Birther nedir: Doğumcu; Amerikan Başkanı Obama'nın Amerika doğum belgesinin gerçekliğini sorgulayan komplo teorisyeni.

Teabagger nedir: Çaybohçacısı; Amerikan Başkanı Obama'nın vergi politikasını ve ekonomiyi canlandırma paketini Amerikan bağımsızlığının temelinde olan 1773 Boston Çay Partisi'ne bir gönderme yaparak, sosyal çay partileri ile protesto edenlere verilen isim.
11-20-2009, Saat:12:02 PM


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Cricket World Cup Live