Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gösteri yunusları aşırı stresten mi öldü?
canımablam Çevrimdışı
Administrator
*******Yorumları: 5,810
Konuları: 5,314
Kayıt Tarihi: Sep 2006
Rep Puanı: 5
#1
Şermin TERZİ 28 Şubat 2010 Alanya’daki sualtı parkında ‘çalışan’ Efes, Sezar, Sola ve Dione
Şermin TERZİ 28 Şubat 2010Alanya’daki sualtı parkında ‘çalışan’ Efes, Sezar, Sola ve Dione adlı gösteri yunuslarının art arda ölümüyle ilgili tartışmalar sürüyor. Yunusların zehirlenmediği tespit edildi. Peki neden öldüler? Hayvan hakları savunucuları yunusların aşırı stresten dolayı öldüklerini söylüyor.


ANTALYA’nın Alanya İlçesi’ndeki Sealanya Yunus Gösteri merkezinde 6-14 Şubat arasında dört yunusun peş peşe ölümü, hayvan hakları savunucularını ayağa kaldırdı. Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) ve Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD) parktaki Efes, Sezar, Sola ve Dione adlı yunusların yaşadıkları stresten dolayı öldüklerini savunup, www.yasamhakkinasaygi.com adresinden imza kampanyası başlattı. Öger Tur, tepkiler üzerine Türkiye’ye gerçekleştirdikleri yunus gösteri merkezi turlarını iptal etti.

Bakanlık araştırıyor

MHP Bursa Milletvekili Necati Özensoy ise Tarım Bakanlığı’na yunusların ölümüyle ilgili soru önergesi verdi. Sealanya Yunus Gösteri Merkezi yetkilileri önce, açık denizlerde her türlü hava şartında yaşayabilen yunuslar için, Antalya’daki kuvvetli fırtına ve sağanak yağıştan etkilenmiş olabileceklerini söyledi. Daha sonra yunuslardan, tesisteki su örneklerinden ve yunusları besledikleri balık ve yiyeceklerden örnekler alınarak, yapılan incelemelerde şu ana kadar ölümü açıklayacak bir durum saptanmadığını iddia etti. Ölümleri soruşturan Tarım İl Müdürlüğü, tepkiler üzerine, su ürünleri mühendisi, veteriner ve memurdan oluşan bilirkişi heyetine bir de adli tıp doktorunu dahil etti. Konya’dan gelen adli tıp doktoru, yunuslardan aldığı örneklerle, detaylı bir inceleme yapıyor. Rapor henüz çıkmadı.

Flipper’ın intiharı ile mücadele başladı

DÖRT yunusun peş peşe ölümü, Türkiye’de henüz bu merkezlerin varlığını sorgulatmasa da, Avrupa bu konuda çoktan ikiye bölündü bile. İngiltere seneler önce bu merkezlerin tamamını kapattı. Yasaklama için en büyük savaşı veren de, meşhur Flipper dizisindeki yunusu kucağında soluğunu tutarak intihar edince, vicdan azabı duyup tüm servetini yunuslara adayan Richard O’Barry.

Ölü balık yemek zorunda kalıyorlar

Türkiye’deki yunusların eziyeti Japonya’dan başlıyor. 400 yıldır göç yolu olarak kullandıkları Taiji Adası’nda çok vahşi şekilde avlanıyorlar. Av esnasında ağla mücadele ederken çoğu yaralanıyor, yüzgeçleri zedeleniyor.

Sudan çıkarıldıktan sonra, kamyonlarla özel kargo uçaklarına taşınıp, orada hareket edemedikleri içi sulu dolu, dar konteynerlerde çok uzun ve stresli yolculuk yapıyorlar.

Yolculuğun stresini ve yorgunluğunu atlatabilen çok az yunus var. Ölüm oranları çok yüksek.

Türkiye’ye getirilen yunuslar, İspanya’dan farklı olarak beton zeminlere doldurulmuş havuzlarda muhafaza ediliyor.

Yunuslar beton havuzlara koyulduklarında, yönlerini bulmalarını sağlayan sonar dalgasının sesinden rahatsız oldukları için, bu sistemlerini devre dışı bırakıyor ve kendi doğasına büyük zarar veriyor.

Doğalarına aykırı bir başka olay ise denizde asla ölü balık yemedikleri halde, bu havuzlarda eğitim için ölü balık yemeğe zorlanmaları. Başlarda hepsi bunu reddediyor, aç kalıp yemek zorunda kaldıklarında da mutlaka kusuyorlar. Çaresiz kaldıklarında ise gösterilen numaraları yaparak ölü balık yemek zorunda kalıyorlar.
02-28-2010, Saat:02:15 AM
canımablam Çevrimdışı
Administrator
*******Yorumları: 5,810
Konuları: 5,314
Kayıt Tarihi: Sep 2006
Rep Puanı: 5
#2
İmza Kampanyası İçin : http://www.yasamhakkinasaygi.com/dilekce/dilekce_detay.asp?id=299 Dilekçe : Sealanya Den
İmza Kampanyası İçin :

http://www.yasamhakkinasaygi.com/dilekce...asp?id=299


Dilekçe :
Sealanya Deniz Park'ta ki Yunusların ÖlümüANTALYA TARIM IL MUDURLUGU'NE,Alanya'daki "Sealanya Deniz Park"ta gösteri amaçlı bulundurulan 11 yunustan önce ikisi, bilinmeyen bir nedenden dolayi ölmüstür. Akabinde kalan yunuslardan ikisi daha bilinmeyen bir sebeple ölmüştür.Bu ölümlerin sebepleri araştırılmış mıdır? İki ayrı ve kısa zaman içinde ölen bu hayvanların şüpheli ölümleri konusunda Türkiye imzası bulunan uluslar arası anlaşmalar gereği bir araştırma yapmak ve bunu anlaşmanın taraf ülkelerine ve Türk kamuoyuna sunmak durumundadır.Ayrıca, bu ölen yunusların yerinin her nasıl olursa olsun doldurulmaması gerektiğinin altını çizmekte fayda vardır. Ülkemizde yürürlükte olan 5199 sayılı hayvanları koruma kanunu ve Türkiye’nin koruyacağına dair taraf olup imza attığı uluslar arası anlaşmaları ihlal etmesi anlamına gelir.Doğal yaşamlarından koparılmaması gereken bu hayvanların, gösteri amaçlı olarak Sealanya Deniz Park'a getirilmesi kanuna ve uluslar arası anlaşmalara aykırı olduğu gibi, onların şüpheli ölümlerinin araştırılmaması, arka arkaya yaşanan bu ölümlerin sebepleri araştırılmadığı için devamının geleceğinin bir göstergesidir.Söz konusu yunusların ölüm sebeplerinin araştırılmasını, kalan yunusların sağlık kontrollerinin yapılmasını, bir görev ihmali var ise bu ihmali yapan kişi ve kurumların araştırılmasını ölen yunusların yerini doldurması için yasak olan yunus avına çıkılması konusundaki ihbarımızı dikkate almanızı 5199 sayılı hayvanları koruma kanunu ve imzamızın bulunduğu uluslar arası anlaşmalara istinaden tarafınıza arz ediyoruz.Türkiye’nin de taraf olduğu,

*1979 tarihli Avrupa'nın Yaban Hayatı ve Yaşam Ortamlarını Koruma Sözleşmesi (Bern Sözleşmesi) Madde 6 * 1992 tarihli Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi (Rio Sözleşmesi) * 2000 tarihli Avrupa Bpeyzaş Sözleşmesi ile bu hayvanların özel olarak korunmasını güvence altına almak için uygun ve gerekli yasal ve idari önlemleri almakla mükelleftir.

Her türlü kasıtlı yakalama ve alıkoyma, kasıtlı öldürme şekilleri yasaklanmıştır.Ancak aşağıda ki linkte göreceğiniz haber bu sözleşmelerin imzalanmasından yıllar geçmesine ve Avrupa Birliği Uyum Sürecinde sürekli bu konu dahil her konuda reformlar yapan bir ülke olmamıza rağmen hala ve artarak devam etmektedir.Dilekçemize, konu ile ilgili cevapların 4982 ve 3071 sayılı yasalar geregi, yasal süresi içinde cevap verilmesini arz ederiz.SaygılarımızlaKanunun İlgili Maddeleri

Madde 3 - Bu Kanunda geçen terimlerden; h)Yabani hayvan: Doğada serbest yaşayan evcilleştirilmemiş ve kültüre alınmamış omurgalı ve omurgasız hayvanları, İLKELER Madde 4 - Hayvanların korunmasına ve rahat yaşamalarına ilişkin temel ilkeler şunlardır: f) Yabani hayvanların yaşama ortamlarından koparılmaması, doğada serbestçe yaşayan bir hayvanın yakalanıp özgürlükten yoksun bırakılmaması esastır. EĞİTİM Madde 11 - Hayvanlar, doğal kapasitesini veya gücünü aşacak şekilde veya yaralanmasına, gereksiz acı çekmesine, kötü alışkanlıklara özendirilmesine neden olacak yöntemlerle eğitilemez. YASAKLAR Madde 14 - Hayvanlarla ilgili yasaklar şunlardır: b) Hayvanları, gücünü aştığı açıkça görülen fiillere zorlamak. ı) Hayvanları hasta, gebelik süresinin 2/3'ünü tamamlamış gebe ve yeni ana iken çalıştırmak, uygun olmayan koşullarda barındırmak. İL HAYVANLARI KORUMA KURULUNUN GÖREVLERİ (Tarim Il Md. de bu kurulda yer almaktadir) b) İl sınırları içinde hayvanların korunmasına ilişkin sorunları belirleyip, koruma sorunlarının çözüm tekliflerini içeren yıllık, beş yıllık ve on yıllık plan ve projeler yapmak, yıllık hedef raporları hazırlayıp Bakanlığın uygun görüşüne sunmak, Bakanlığın olumlu görüşünü alarak hayvanların korunması amacıyla her türlü önlemi almak, c) Hazırlanan uygulama programlarının uygulanmasını sağlamak ve sonuçtan Bakanlığa bilgi vermek, d) Hayvanların korunması ile ilgili olarak çeşitli kişi, kurum ve kuruluşların il düzeyindeki faaliyetlerini izlemek, yönlendirmek ve bu konuda gerekli eşgüdümü sağlamak, j) Bu Kanuna göre çıkarılacak mevzuatla verilecek görevleri yapmak, İle görevli ve yükümlüdür. HAYVANAT BAHÇELERİ Madde 22 - İşletme sahipleri ve belediyeler hayvanat bahçelerini, doğal yaşama ortamına en uygun şekilde tanzim etmekle ve ettirmekle yükümlüdürler. Hayvanat bahçelerinin kuruluşu ile çalışma usul ve esasları Tarım ve Köyişleri Bakanlığının görüşü alınmak suretiyle Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle belirlenir. KORUMA ALTINA ALMA Madde 24 - Bu Kanunun hayvanları korumaya yönelik hükümlerine aykırı hareket eden ve bu suretle bulundurduğu hayvanların bakımını ciddi şekilde ihmal eden ya da onlara ağrı, acı veya zarar veren kişilerin denetimle yetkili merci tarafından hayvan bulundurması yasaklanır ve hayvanlarına el konulur. Söz konusu hayvan yeniden sahiplendirilir ya da koruma altına alınır.
02-28-2010, Saat:02:17 AM
canımablam Çevrimdışı
Administrator
*******Yorumları: 5,810
Konuları: 5,314
Kayıt Tarihi: Sep 2006
Rep Puanı: 5
#3
Ölen yunusların otopsi sonucu belli oldu A.A Antalya'nın Alanya ilçesindeki bir gösteri merkezinde geçen ay, 10
Ölen yunusların otopsi sonucu belli oldu

A.A

Antalya'nın Alanya ilçesindeki bir gösteri merkezinde geçen ay, 10 gün içerisinde 4 yunusun ölümüne, akciğerlerindeki enfeksiyon ile bazı organlarındaki toksik zehirlenmenin neden olduğu bildirildi.

Yunus Gösteri Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, bugün kendilerine gönderilen resmi laboratuvar sonuçlarındaki bulguların, ölüm sebebi olarak zehirlenmeyi gösterdiği, zehirlenmenin sudan veya besin zehirlenmesinden olmadığının laboratuvar sonuçları ile teyit edildiği ifade edildi.

Açıklamada, “Zehirlenmenin hangi maddeden olduğu tespit edilememiştir. Sabotaj dahil her türlü ihtimal firmamız tarafından araştırılmaktadır” ifadesine de yer verildi.

Öte yandan, Alanya İlçe Tarım Müdürlüğünden gösteri merkezine gönderilen yazıda, yunusların otopsisinin İlçe Tarım Müdürlüğü veterinerleri tarafından yapıldığı, yunusların iç organlarının, kimyasal, patolojik, virolojik, toksikolojik, bakteriyolojik ve parazitolojik analizleri için Konya Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsüne, işletmenin havuz suyu ve yunusların beslenmesinde yem olarak kullanılan balıkların ise tahlil için Antalya İl Kontrol Laboratuvarına gönderildiği hatırlatıldı.

Yazıda, “Analiz sonuçlarına göre su ve yemlerde herhangi bir olumsuz etkene rastlanmamıştır. İç organ analizlerinde ise akciğerlerde enfeksiyon başlangıcı ile organlarda toksik belirtilere rastlanmıştır” denildi.
03-03-2010, Saat:10:38 AM


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Cricket World Cup Live