Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YGS ve LYS’de yüksek puan almanın yolları
canýmablam Çevrimdışı
Administrator
*******Yorumları: 2,681
Konuları: 0
Kayıt Tarihi: Sep 2006
Rep Puanı: 3
#1
ntvmsnbc Güncelleme: 15:34 TSİ 13 Şubat. 2010 Cumartesi İSTANBUL - 1999 yılından beri devam eden "üniversite sınav sis
ntvmsnbc
Güncelleme: 15:34 TSİ 13 Şubat. 2010 Cumartesi
İSTANBUL - 1999 yılından beri devam eden "üniversite sınav sisteminde" bu yıl köklü değişiklikler yapıldı. Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin yapılan bu değişiklikleri en kısa zamanda öğrenmesi ve çalışmalarını buna göre şekillendirmesi büyük önem taşıyor.

Öğrencilerin yeni sınav sistemini yeterince kavramadan hareket etmeleri kaygı düzeylerini yükselteceği gibi, mantıklı bir çalışma stratejisi uygulamalarına da engel olacaktır. Bu anlamda yeni sistem hakkında rehberlik servislerinden detaylı bilgi alınması yararlı olacaktır.

Yeni sınav sistemi YGS (Yük-seköğrenime Geçiş Sınavı) ve LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) olmak üzere iki basamak şeklinde olacak. Nisan ayında tek oturumda yapılacak olan ve 160 soruyu kapsayan "YGS", açıköğretim programı ile 2 yıllık önlisans programlarının yerleştirilmesinde kullanılacak. Ayrıca meslek liselerinin ek puanla girebildikleri lisans bölümleri de YGS ile öğrenci alacak. Haziran ayında 5 ayrı seansta yapılacak olan "LYS" ise lisans programlarının yerleştirilmesinde kullanılacak.

YENİ SINAV SİSTEMİNE İLİŞKİN UYARILAR
YGS, yerleştirme puanına yüzde 40 oranında katkı sağlayacağı için büyük önem taşıyor. Dolayısıyla nisan ayına kadar YGS konularını bitirecek şekilde çalışmalısınız.

Testlerdeki soru sayıları arttığı için muhtemelen sınav soruları "geniş bir konu yelpazesinden" çıkacak. Bu yönüyle önceki yıllarda pek soru gelmeyen konulardan da soru çıkabileceğini hesaba katmalı ve çalışmanızı "eksik konu" bırakmayacak şekilde düzenlemelisiniz.

"Konu bitirmek" öncelikli prensibiniz olmalı. Yeteri kadar konu bitirmeden deneme sınavlarına girmeniz moralinizi bozabilir.

Yeni sistemle birlikte herhangi bir puan kaybına uğramadan alanınızın dışında da tercih yapabileceksiniz. Sözgelimi fen alanından mezun olsanız bile hukuk fakültesini tercih edebileceksiniz. Bu durum özellikle "liseden mezun olan öğrenciler" için büyük bir fırsat. Özellikle fen dersleri "zayıf" olan sayısalcı öğrencilerin sayısalda ısrar etmeyip eşit ağırlıktan sınava hazırlanması, matematiği vasat olan TM'cilerin de gerçekçi davranıp sözelden hazırlanması mantıklı olacaktır.

Yeni sistemle birlikte 18 puan türü hesaplanacak. Bu puan türlerinin oluşumunda derslerin yüzdelik katkısı farklı olacak. Örneğin matematik ve geometrinin TM-1 puanındaki ağırlığı yüzde 50 iken, TM-3 puanındaki ağırlığı yüzde 35'tir. Dolayısıyla hangi puan türüyle yerleşmek istiyorsanız o puanınızın baz alındığı derslere ağırlık vermelisiniz... Örneğin TM-1 puanı ile iktisat bölümüne yerleşmek istiyorsanız matematik ve geometriniz çok iyi olmalı veya TM-3 puanınızla psikoloji bölümünü kazanmak istiyorsanız matematiği ihmal etmeden sözel derslerinizde yoğunlaşmalısınız.

Eski sistemle kıyaslandığında MF puanında fen derslerinin yüzdelik değeri arttı (yüzde 34'ten yüzde 42'ye yükseldi). Dolayısıyla MF-3 puanınızla tıp, eczacılık, diş hekimliği vb. bölümleri kazanmak istiyorsanız fen derslerine ağırlık vermelisiniz.

Matematiği "zayıf" olan sözel öğrencilerine, yeni sistemde TS-2 puanı ile büyük bir fırsat sunuldu. Eski sistemde sözel puanda sosyalin ağırlığı yüzde 33 iken yeni sistemde bu oran yüzde 45'e yükseldi. Bunun yanında matematiğin bu puanlamadaki oranı yüzde14'ten yüzde 8'e düştü.

Ağırlıklı ortaöğretim başarı puanının (AOBP) etkisi yüzde 21'den yüzde13'e düşürüldü. AOBP 0.8 yerine 0,15 ile çarpılacak; fakat bu düşüş AOBP'nin etkisinin bittiği şeklinde algılanmamalı. Üniversiteye yerleşme sürecinde AOBP'nin yüzde 13'lük payının küçümsenmesi, büyük bir hata olacaktır. Bu anlamda okul derslerini asla hafife almamalısınız.
04-07-2010, Saat:02:02 PM


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Cricket World Cup Live