Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İlginç Bilgiler - Bunları Biliyor musunuz?
canımablam Çevrimdışı
Administrator
*******Yorumları: 5,810
Konuları: 5,314
Kayıt Tarihi: Sep 2006
Rep Puanı: 5
#1
[b]200 milyon “blog” kullanılmıyor[/b] Teknoloji şirketi Gartner’in yaptığı bir araştırmada, İnternet
200 milyon “blog” kullanılmıyor
Teknoloji şirketi Gartner’in yaptığı bir araştırmada, İnternet üzerinden bir çeşit günlük tutmaya yarayan kişisel “blog” sitelerinin yaklaşık 200 milyonunun uzun zamandan beri güncellenmediği ortaya çıktı… Yer israfı diye işte buna denir!

Günde bir paket cips yemek, yılda beş şişe sıvı yağ içmenize bedel
Britanya Kalp Vakfının ortaya çıkardığı bu sonuç, “abur cubur”a merakı olan insanları oldukça korkutacak. En çok cips tüketen ülkelerin başında İngiltere ve ABD geliyor. Günde bir paket cips yemek, yılda beş şişe sıvı yağ içmenize bedel Britanya Kalp Vakfının ortaya çıkardığı bu sonuç, “abur cubur”a merakı olan insanları oldukça korkutacak. En çok cips tüketen ülkelerin başında İngiltere ve ABD geliyor.

Everest’e her 10 tırmanıştan birinde ölüm var!
Dağcılık sporunda, yüksek teknolojiye sahip ekipmanların kullanılmasına rağmen, dünyanın en yüksek zirvesi olan Everest, sporcu misafirlerini ölümle yüzleştirmeye devam ediyor. Oxford Üniversitesinden Dr. Andrew Sutherland’ın hazırladığı rapora göre, Everest’e her 10 tırmanışın biri mutlaka ölümle sonuçlanıyor.

Online alışveriş tutkunları
Online alışveriş tutkunları, bir web sayfasının açılışı için yalnızca dört saniye sabredebiliyor. “Ee, bunlar nasıl online alışveriş tutkunu?” diyebilirsiniz; fakat unutmayın, onların tek arzusu biran evvel alışverişe başlamak!

Bir bitki tohumu 200 yıl boyunca saklanabiliyor
Hollywood’un ünlü kıyamet filmlerinden aşina olduğumuz kadarıyla, insanoğlunun yaşamını devam ettirebilmesi için bazı bitkileri yaşatabilmesi gerekiyor. Bu gerçeği gayet iyi bilen bilim adamları Norveç’te, özel koşullara sahip bir tohum deposu kurarak kıyamet günü hazırlıklarının ilk ciddi adımını attı. Ve en önemlisi, yapılan araştırmalarda, bir bitki tohumunun 200 yıl boyunca saklanabildiği ortaya çıktı.

Hexakoisiohexekonta hexaphobiacs nedir?
“Şeytan”la ilgili filmlerden bildiğimiz “666″dan; yani şeytanın numarasından korkan kişiler var. Bu öyle bir hâl almış ki uzunluğundan dolayı şimdi tekrar yazamayacağımız “H” harfiyle başlayan bu isim, psikolojik bir hastalık türü olarak tip literatürüne girmiş.

HIV virüsü ilk kez 1930 yılında keşfedildi
AIDS hastalığına yol açan HIV virüsü, 1930 yılında Kongo’da sempanzeler üzerinde araştırmalar yapan bir grup bilim adamı tarafından keşfedildi. Elbette o yıllarda, virüsün 20. yüzyılın vebası olacağı tahmin edilemedi; fakat bulaşıcı ve çok tehlik_eli olduğu araştırmacılar tarafından vurgulandı.

Deve sütü, inek sütüne göre “demir” içeriği açısından daha zengin
Hepimiz, sütün insan sağlığına ne derece yararlı olduğunu biliyoruz. Zaten, dünyaya gözümüzü açtığımızdan beri süt içiyoruz; en azından belirli bir yasa kadar… Daha çok, ineğin etinden sütünden faydalandığımız için, hayvanlar âleminin geri kalan üyelerinin sütüne pek itibar etmedik. Araştırmacılar diyor ki, “Devenin şutu, ineğinkinden özellikle demir zenginliği açısından daha faydalı.” Buyurun bakalım; zaten nerede tatsız tuzsuz, az bulunan bir şey var, o en yararlı!

Görevimiz Tehlike” dizisi nasıl oluştu?
Bildiğiniz gibi “Görevimiz Tehlike” dizisi, sonradan sinemaya da uyarlandı. Film, seri hâlinde çekilmişti ve başrolde Tom Cruise oynamıştı. “Bond” serilerinden sonra gelmiş geçmiş en iyi ajan filmleri arasında gösterilen “Görevimiz Tehlike”nin 60′li yıllardaki dizi versiyonu da filmleri gibi dâhiçe planlanmış istihbarat teknikleriyle donatılmıştı. O yıllarda CIA, diziye öykunerek senaryodaki birçok fikri hayata geçirmiş. Düşünsenize, devletin aklına gelmeyen senaristlerin aklına gelmiş ve ABD gibi bir ülke, istihbarat konusunda onlardan feyzalmış.

Parmak izi tespiti ilk kez 1892 yılında Arjantin’de yapılmış
Her insanın parmak izinin farklı olduğunu keşfeden Arjantinli uzmanlar, sabıkalıların parmak izlerini alarak suç mahallinde kimlerin olduğunu bırakılan parmak izlerinden tespit etmeye başladı. 1901 yılında ise İngiltere’de ilk “Parmak İzi Tespit Bürosu” kuruldu. Parmak izi tespiti ilk kez 1892 yılında Arjantin’de yapılmış Her insanın parmak izinin farklı olduğunu keşfeden Arjantinli uzmanlar, sabıkalıların parmak izlerini alarak suç mahallinde kimlerin olduğunu bırakılan parmak izlerinden tespit etmeye başladı. 1901 yılında ise İngiltere’de ilk “Parmak İzi Tespit Bürosu” kuruldu.

İlk telefon rehberinde sadece 50 isim vardı
Subat 1878 tarihli bir belgeye göre, ismi açıklanmayan bir kişiye ait olan ve ülkedeki tüm numaraların kaydedildiği telefon rehberinde sadece 50 numara yer alıyormuş.

Dünyanın en hızlı bilgisayarı
İngiltere’de geliştirilen yeni milenyumun en hızlı bilgisayarı, saniyede 15,4 trilyon işlem yapıyor. 1.200′den fazla işlemciye sahip bilgisayar, neredeyse bir odaya sığmayacak kadar yer kaplıyor. “Yerim geniş, param var, bana uyar.” diyenlere duyurulur! Şaka bir yana, bu bilgisayarı sadece belirli kurumlar ve bilim adamları kullanabiliyor.

Osmanlı padişahlarının giydiği gömlekler
Osmanlı sultanlarının; ayet, hadis ve sembollerle süslü, her biri üç-dört yılda dokunan gömleklerinin büyük bir sır taşıdığı iddia ediliyor. Osmanlı tarihine farklı bir ışık tutacağına inanılan gömleklerin pek azının üzerinde kimin tarafından yapıldığı yazıyor.

Fil yavrusu
Fil yavrusu, hortumuyla annesinin kuyruğuna tutunarak dolaşır. Sürü içindeki dışiler doğumlarını birbirlerine göre ayarlayıp sırayla doğum yapıyorlar.

Kanser gerçeği
Amerika’da her saat 40 kişi kanserden hayatını kaybediyor.

Bir zeytin demeyin
Amerikan havayolları, uçuşlarda yolculara sunduğu kahvaltılarda her tepsiden bir zeytini kaldırarak 1987 yılında 40 bin dolar kar etmiştir.

Erkekleri tıraş sıkıntısı
Bir erkek hayatının ortalama 3350 saatini tıraş olmak için harcar.

Hamamböceklerinin inanılmazı
Hamamböcekleri yaklaşık olarak 250 milyon yıldır yaşadıkları halde hiçbir değişime uğramamışlardır.

Hayvanların dünyası
Yılanlar duyamaz. Karıncalar uyuyamaz. Kırpiler suda batmaz. Kutup ayıları solaktır. Sineklerin 5 tane gözü vardır. Zürafanın ses telleri yoktur. Yunuslar bir gözlü açık uyurlar. Develerin 3 tane kaşı vardır. Bir sineğin hızı saatte 8 km.dir.İstakozların kanı mavi renktedir. Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. Fil zıplayamayan tek memelidir. Sığırların 4 tane midesi vardır. Kangurular geriğeri yürüyemezler. Kediler şeker tadını ayırt edemezler.

Dünyanın en kokulu camii
Dünyanın en kokulu camisi Tebriz şehrindedir. Mescit inşa edilirken çamuruna misk kokusu ilave edilmiştir ve 600 sene geçmesine rağmen hala mescit misk kokmaktadır.

İnsan midesi
İnsan midesi 2 haftada bir iç zarını yenilemek zorundadır; aksi halde kendi kendini sindirir.

Sivrisinek mucizesi
Sivrisineğin kulağımıza işkence gibi gelen vizilti sesi onun saniyede 500 kez kanat çırpması yüzünden oluşur. Dünyada en tehlik_eli hayvan sivrisinektir. Çünkü insanların ölümüne en fazla sebep olan hayvandır.

Bal yapmak kolay değil
Yarım kilo bal yapabilmek için arılar iki milyondan fazla çiçekten bitki özü toplamak zorundadırlar.

Maymunların işi!
Maymunlar her yıl uçak kazalarından daha fazla insan ölümüne neden oluyor.

Kereviz yemeli miyiz?
Kereviz yerken harcanan kalori, kerevizin içindeki kaloriden daha fazladır.
10-25-2012, Saat:11:16 AM


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Cricket World Cup Live