Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Küba Gezimiz ( Havana,Trinidad, Santa Clara, Pinar del Rio, Vinales Vadisi,Cienfuegos
davinci34
Ziyaretçi

Tekrar merhabalar, Yıllar önce Maldivler hakkında gene bu güzel forum sitesinde bir kaç şey karalamıştım. Geçen hafta
Tekrar merhabalar,

Yıllar önce Maldivler hakkında gene bu güzel forum sitesinde bir kaç şey karalamıştım. Geçen hafta Küba ya bir gezi yaptım. Bunu da sizin ile paylaşmak istedim.

Seyahatimi anlatmadan ve size taze bilgiler vermeden önce genel bazı bilgiler vermek istiyorum.

Küba Amerika kıtasında bulunan bir ada devleti. En yakınında olan komşuları Haiti,Jameika ve Amerika Birleşik Devletleri. Yaklaşık 99 mile ( 160 km )

Öncelikle kübaya direk uçak seferi en azından türkiyeden yok. Bu yüzden gidiş - dönüş 4 uçuş yapacağım. ( Tabi İstanbul da oturuyorsanız.)Toplam uçuş zamanı 13 saat ( gidiş ), dönüşte 11.5 - 12 saat sürüyo, bunun nedeni giderken güneşin batışına uçuyorsunuz. Dönerkende tam tersi olduğundan yol daha kısa sürüyor.

Benim Küba ya giderken ki düşüncem . Değişik ve farklı bir ülke ve kültür görmek, sosyalizmin son direnen ülkelerinden birine gitmek ve 1 Mayıs törenlerini gazsız ve kargaşa olmadan insanlar nasıl kutluyorlar görme isteğiydi.:)

Bu nedenle 25 Nisan 2013 günü AirFrance hava hava yolları ile İstanbul - Paris 3.5 saat uçtum. 4 saat bekledikten sonra esas uçuşum Paris - La Habana 9.5 saat başladı. Bu arada paris e vardıktan çok dikkatli hareket etmeniz ve transit salonuna gitmeniz gerekmekte. Levhaları dikkatli takip edin. Transit salonunda alış veriş yapacak yerler var ama bana türkiye fiyatlarından uygun gelmedi. Türkiye freeshop undan alış veriş ( koku falan ) yapıp pariste transit yada normal yolcu olarak inenler sorun yaşayabiliyor.

Küba uçuşu sırasında 1 defa yemek ve 1 defa da kahvaltı veriyorlar. ( yada 2 defa yemek zamanla alakalı bu ) Ama uçakta çorap vermiyorlar.( ayaklarınız rahat etsin şişmesin falan diye )
Uçuş sırasında bir kaç defa kalkın koridorda yürüyün hareket edin kolay değil 9.5 saat. Yada uyuyun ama yüz göz ve ayaklar şişmiş olarak kübaya inersiniz. Jetlag dedikleri şey genelde güneş doğuşuna doğru uçuşlarda daha çok yaşanmaktadır. Giderken pek etkili olmuyor. Sadece uçtuğunuz günü 36- saat olarak yaşıyorsunuz.

Unutmadan söyleyeyim paris ve havana da ilk işiniz saatlerinizi yerel saate göre ayarlayın ( havaalanlarında her yerde saat vardır.)Bir tur ile gidiyorsanız. Rehber size hatırlatır. Hatırlatmıyorsa o da ilk defa gidiyordur.:)

Küba havaalanı paris teki indiğiniz havaalanın 20 de 1 i kadardır. Çok ufak bir havaalanı. İndiğinizde sizi yerel rehberiniz karşılıyor. Türkiyeden turla gitmişseniz genede bir yerel rehber yanınızda oluyor zaten. Otelinize trasfer oluyorsunuz.

Küba sosyalist bir ülke olmasına rağmen bir çok alanda özel işletmelere açılmış. Küba da devlet otelleri, işletmesi yabancılarda olan, ki İspanyol firmaları var , otellerden kötü en azından işletmecilik anlamında.Devlet otellerinde personelin iş garantisi olduğu için biraz vurdum duymazlar. Çok yavaş hareket ediyorlar.
Özel ortaklığı olan oteller daha iyi, ama devlet özellerde çalışacak personeli bile firmaya gösteriyor.

Küba da devlet her birey için zaruri yaşam standartlarını belirleyip, bir liste yapmış. Mesela her kişiye her ay 500 gr kırmızı et, 1 tavuk,3.5 kg pirinç ve hatırlamadığım bir ölçüde yağ veriyor. Bunlar örnek bu liste oldukça uzun, kıyafet ve içecekte var listede. Öğrenim ücretsiz ( okur yazar oranı % 97 ), sağlık ücretsiz.

Ben İbero Star da kaldım. Otel 2 binadan oluşuyor. Yeni bina da odalar çok güzel. Hem küvet var hem duş teknesi :) ayrıca wc kısmıda ayrı falan , otel oldukça iyi.

Havana çok güzel bir şehir. Binaların belki % 90 ı çok ama çok eski dökülüyor.Ama bir o kadarda tarihi, İspanyollar sömürü döneminde oldukça bina yapmışlar.

Bugünlük bu kadar devamı altta ben yazınca olacak :)
05-12-2013, Saat:06:12 AM
davinci34
Ziyaretçi

Tekrar merhaba, En son otelden ve La habana dan bahsetmiştim.La habana çok geniş bir alana yayılmış büyük bir şehir
Tekrar merhaba,

En son otelden ve La habana dan bahsetmiştim.La habana çok geniş bir alana yayılmış büyük bir şehir ( ada olduğunu düşünürsek )

[Resim: Havana-Cuba-Tourist-Map.jpg]

Meydanları ünlüdür. En büyüğü tabiki devrim meydanı. Haritada koy olarak  gördüğünüz yer ve koyu alanlar genelde gezilen ve eski şehrin olduğu alanlardır. Diğer meşhur meydanlarda bu alanın içinde veya yakınında kalmaktadır.

Ben geziye La habana dan başladım. Bazı acentalar Trinidad danda başlayabiliyor. ( Trinidad da havaalanı yok, La habana ya inildikten sonra 3.5 - 4 saat yolculukla gidiliyor.)

1. Gün

La habana da genel bir tur. Turist otobüsleri ile şehrin tanıtımı. Daha sonra Plaza Catedral, Plaza de Armas, Plaza de San Francisken ve Plaza Vieja gibi meydanları gördük. Devrim Müzesini gördük, Küba devriminin nasıl geliştiğini öğrendik. Ve tabi nelere yol açtığını.

Hemen biraz bilgi vereyim....

Küba devriminin en önemli isimleri Fidel Castro, Che Guevara, Raul Castro ve erken yaşta ölen Camilo Cienfuegos tur. Devrim planlamanın ardından 85 kişinin Grandma isimli aslında 12 kişilik olan bir yatın 02 Aralık 1956 günü Cuba nın ücra denebilecek bir kıyısında karaya oturduğunda başlıyor. ( Teknenin yakıtı bitmiş ve sürüklenerek adaya gelmiştir.) Bu 85 kişi bir kaç gün içinde 21 kişiye düşüyor. Diğerleri çatışmalarda ölüyor. Bu kadro saklanarak dağlara ve kırsal kesime yerleşiyor. Gerilla taktikleri ile savaşmaya ve köylülere yardım etmeye başlıyor.

Cuba puroları çok ama çok meşhurdur. Nerde nasıl yapıldığını gördük tadına baktık. Ve çok miktarda aldık. Ordan alındığında oldukça fiyat uygun. Avrupa da ve özellikle Amerika da çok pahallı ( 15- 20 kat fazlasına satılabiliyor. ) Bu arada puro her yerden alınmamalı devletin fabrikalarından ,satış mağazalarından,otellerden
ve bazı noktalardan ( bu yerler yıllardır kendi purolarını yapan tütün üreticileri veya sarıcıları ). Ben yaklaşık 100 adet puro aldım ve getirdim. İçmesi çok keyifli ve lezzetliler ( Tabi meraklısına ) Küba dan puro alıp getirmenin 1 önemli püf noktası var. El bagajınızda getireceksiniz. Yoksa çalınabiliyor. Dedim ya çok değerli 1 orta kalite cuba purosu yaklaşık 1-2 dolar gibi ama cuba da Amerika yada Avrupa da 10 veya 20 katına satılıyor.

Unutmayacağınız altın kural küba için tabi :) Purolar el çantasına romlar bagaja :)

Vedado, Miramar gibi yerlesimleri, Malecon Bulvarı, US Interest Section, Tribuna Antiemperialista, Paseo de Prado gibi yerleri gördük.

Kaldığımız otel İbero Star İspanyolların devletle işlettiği bir otel. Ben La habana da kaldığım ilk günlerde yeni otel binasında kalıyorum. Otel oldukça rahat ve konforlu.
05-26-2013, Saat:01:20 AM
davinci34
Ziyaretçi

Cuba da müzik ve sanatçılar... La habana veya cubanın genelinde müzik muhteşem, sokak sanatçıları her yerde. Her meka
Cuba da müzik ve sanatçılar...

La habana veya cubanın genelinde müzik muhteşem, sokak sanatçıları her yerde. Her mekanda sahne alan gruplar var. Öğrendiğim kadarı ile bu sanatçılar çalıştıkları mekanlardan para almak yerine veriyorlarmış.

Nasıl para kazanıyorlar? Basit aslında şarkılarını söylüyorlar 2,3 veya 4 parça sonra CD lerini çıkartıp kısa bir tanıtımla satıyorlar. Hepsi 10 CUC yani 7 Euro ya denk geliyor. Kendi yaptıkları kayıtları CD ye çektirip satıyorlar. Aldığım tüm CD ler çalışıyor. Alınmaya da değer bence hem hatıra hem de çok hoş yorumlar var.

Bu parça çok meşhur

http://youtu.be/sct0-7rs2zY

Tesislerde çalan ve söyleyen gruplarda buna benzer gruplar ama bir çoğu bundan daha iyiler.

http://youtu.be/IJdUgOAYI7w

Bu arada dünyaca ünlü Buena Vista Social Club La habana da bir klüpte sahne alıyor.Yeni üyelerle çünkü en ünlü üyeleri Ibrahim Ferrer ve bazıları hayatta değil artık. Görülmeye değer hem de sonuna kadar. Program saat 8,30 gibi başlıyor. Ve 12 olmadan bitiyor.

Eski grubun konserinin sonu

http://youtu.be/-cKOxR24k3c
05-26-2013, Saat:02:05 AM

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Cricket World Cup Live