Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Üniversitelerarası yatay geçiş değişti.
canýmablam Çevrimdışı
Administrator
*******Yorumları: 2,681
Konuları: 0
Kayıt Tarihi: Sep 2006
Rep Puanı: 3
#1
YÖK'ten LYS'ye girecek öğrencilere önemli uyarı YÖK'ten LYS sınavına girecek tüm öğrencilere önemli uyarı "Yatay geçiş
YÖK'ten LYS'ye girecek öğrencilere önemli uyarı
YÖK'ten LYS sınavına girecek tüm öğrencilere önemli uyarı "Yatay geçiş imkanı var. Tüm sınavlara girin"

Üniversitelerarası yatay geçiş değişti. Artık üniversitede okurken öğrenciler okudukları bölümden farklı bölümlere de geçiş yapabilecek. LYS başvurularının bitimine son 3 gün kala yapılan bu değişikliğin ardından YÖK, tüm öğrencileri uyardı, "Yatay geçiş imkanı var. Tüm sınavlara girin" dedi.
Öğrenciler farklı bölümlere yatay geçiş yapabilecek

Yatay geçiş, üniversite öğrencilerinin aynı bölümde ama farklı üniversitede okuyabilmelerinin önünü açan düzenleme. O değişiyor. Artık öğrenciler okudukları bölümden farklı bölümlere de yatay geçiş yapabilecek. Tabi belirli kriterlere uygun olmak şartıyla.

Yeni yönetmelikle, üniversite öğrencilerinin farklı puan türleri arasında yatay geçişleri kolaylaştırıldı. Öğrenciler yerleştikleri belli bir puan türündeki bölümden farklı bir puan türündeki bölüme yatay geçiş yapmak isterler ise YÖK'e başvuru yapılacak. Ve öğrencinin sınava girdiği yıldaki ösym merkezi yerleştirme puanları dikkate alınacak.

Örneğin, işletme bölümünde okuyan bir öğrenci inşaat mühendisliğine geçiş yapmak isterse, bu öğrencinin MF 4 puanının bulunması gerekiyor. Eğer o puan öğrencinin sınava girdiği yıl ki taban puanına eşit veya yüksek ise öğrenci geçiş yapabilecek.

Ancak, bölümlere başvurular yüzde 10'u geçer ise ozaman en yüksek puandan sıralama yapılacak.

İşte bu nedenle YÖK yetkilileri, LYS sınavı başvurularına son 3 gün kala yatay geçiş imkanı olduğu için LYS'nin tamamına kayıt yaptırmaları ve tüm sınavlara girmeleri konusunda uyardı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/egiti...uyari.html#
04-28-2014, Saat:05:27 AM


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Cricket World Cup Live