Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tüp bebekte 3. deneme de SGK’dan
canýmablam Çevrimdışı
Administrator
*******Yorumları: 2,681
Konuları: 0
Kayıt Tarihi: Sep 2006
Rep Puanı: 3
#1
Tüp bebekte 3. deneme de SGK’dan Torba Yasa’ya tüp bebek tedavisinin kapsamını genişleten madde de girdi. D
Tüp bebekte 3. deneme de SGK’dan
Torba Yasa’ya tüp bebek tedavisinin kapsamını genişleten madde de girdi. Daha önce 2 denemeye kadar ilaç ve tedavi bedeli verilirken, yeni düzenlemede 3 denemenin masrafları kurum tarafından ödenecek

Kamuoyunda ‘’torba yasa” olarak bilinen, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, taşeron ve madenlerde çalışan işçilere yönelik düzenlemeleri de içeren İş Kanunu ile bazı kanun ve KHK’larda değişiklik yapan tasarıda tüp bebek ve doğum borçlanması gibi çalışma hayatındaki kadınlara yönelik önemli düzenlemeler yer alıyor.

Tüp bebek tedavisinde SGK’nın 2 denemeye kadar ilaç ve tedavi bedellerini ödediğini hatırlatan İlhan, yeni düzenleme ile tedavide 3 denemeye kadar söz konusu masrafların kurum tarafından ödeneceğini bildirdi. İlhan, tüp bebekle ilgili yaş düzenlemesine ilişkin birtakım önerilerinin de bulunduğunu vurgulayarak, “Örneğin, mevcut durum tüp bebek tedavisinde, yaş sınırı 2 çocuğa kadar 39 yaştır. Bu yaş sınırının yükseltilmesine yönelik çeşitli öneriler de var. Kadınlarda, ‘Bunu biraz yükseltebilir miyiz, 41 ya da 43 olabilir mi’ önerileri var. Belki öyle bir değişiklik gelebilir” dedi.

Bağ-Kur’luya da doğum borçlanması

Tasarıda, doğum borçlanmasına ilişkin bir düzenlemenin de bulunduğunu aktaran Gökalp İlhan, bu uygulamanın kadınlar için çok önemli olduğunu dile getirdi.

İlhan, şöyle devam etti:

“Şu ana kadar 2 çocuğu olan kadınlara biz borçlanma hakkı tanıyorduk. Bu konuda bir yasal düzenleme var. Doğum borçlanmasındaki çocuk sayısını 3’e çıkartıyoruz. Bunun yanı sıra Bağ-Kur’lu kadınlarımız bundan istifade edemiyordu. Onları dahil ediyoruz. Aynı zamanda memuriyette çalışan, memuriyetten ayrılmış ve tekrar geri dönmemiş kadınların da bu 3 çocuğa kadar borçlanma hakkından yararlanmalarını sağlayacak bir düzenleme var.”

SGK ile ilgili Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olanlara ilişkin bir düzenleme olduğunu da dikkati çeken İlhan, “Henüz o da Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşüleceği için birtakım değişiklikler, yeni öneriler olabiliyor. Ama mevcut sunulan haliyle 2012’den bu yana GSS prim borcu olanların gelir testine girmeyenlerle ilişkin borçların yapılandırılması, yani faiz, gecikme zamının silinmesi ve ana paranın taksitlendirilmesi şeklinde de bir düzenleme var” diye konuştu. (Vatan)
06-19-2014, Saat:03:14 AM


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Cricket World Cup Live